معرفی

  • توریسم درمانی چیست ؟

بر اساس تعریف های سازمان جهانی جهانگردی (UN-WTO) یکی از اهدافی که می تواند گردشگر را برانگیزد تا عزم سفر کند، مسافرت برای کسب سلامتی است. چیزی که از آن به گردشگری سلامت تعبیر می کنند .


پایین بودن هزینه‌ی تمام شده‌ی خدمات پزشکی و سلامت در ایران از جمله مزیتهای رقابتی کشور در حوزه‌ی گردشگری سلامت است. از دیگر دلایل رشد گردشگری سلامت، برخورداری ایران از پزشکان توانمند و کادر پزشکی ماهر و آموزش‌دیده در بخش درمانی نسبت یه سایر کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه است. به طوری که ایران پیشرو در حوزه‌ی توسعه‌ی علم سلامت در منطقه است.

 

 

بیماران بین الملل (IPD) :

امروزه در صورتي كه بيمارستانی بخواهد در زمينه بين‌المللي فعاليت داشته باشد، مي‌بايست فرآيندي را در بيمارستان طراحي كند كه خدمات درماني به بيماران بين‌الملل در سريع‌ترين زمان ممكن، خارج از نوبت، به شكل مطلوب و با كمترين هزينه ارائه گردد؛ و علاوه بر آن فرآيندهايي نيز در زمينه چگونگي پذيرش بيماران قبل از وارد شدن به كشور و همچنين چگونگي انتقال آنها از فرودگاه، خدمات رفاهي خارج از بيمارستان از جمله تهيه هتل، ترانسفر داخل شهري و خدمات تفريحي و گردشگري بايستي در برنامه‌ريزي بيمارستان در نظر گرفته شود. معاونت درمان وزارت بهداشت دستورالعملي جامع را تنظيم و به بيمارستان‌ها تقديم كرده است تا نسبت به ايجاد واحد بیماران بین‌الملل  (IPD) اقدام نمایند.

     این واحد از کارشناسان متخصص و پزشکان مجرب  مسلط به زبان‌های بین‌المللی تشکیل شده که به صورت 24 ساعته بستر ارائه خدمات سلامت را به بیماران بین‌المللی مهیا می‌سازد.

     در این راستا، بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) با دارا بودن پزشکان متخصص مجرب و با توجه به اینکه مرکز ترومای استان می‌باشد، دارای ظرفیت‌ فوق‌العاده‌ای جهت فعالیت‌های بین‌المللی و پذیرش بیماران از سراسر دنیا و به خصوص کشورهای همسایه می‌باشد.

 

 

پزشک IPD : 

 دکتر علی عبدالرزاق نژاد

  •  متخصص طب اورژانسکارشناس پرستاری IPD:

خانم آرزو کیخا
  • کارشناس  ارشد پرستاریکارشناس IPD:
                      آقای نوید جلالی نژاد

                 کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی

 

 

 

گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

یکی از همین واژه هاست که به مسافرت توریست به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم ( اسپاها) اشاره می کند. در این نوع سفر توریست برای رهایی از تنش های زندگی روزمره و تجدید قوا بدون مداخله و نظارت پزشکی راهی سفر می شود. معمولا این توریست ها بیماری جسمی مشخصی ندارند و بیشتر در پی بهره مندی از طبیعت شفابخش مناطق دیگر هستند .


گردشگری درمانی (Curative Tourism) :

هم به معنای مسافرت توریست به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی(آبهای معدنی، نمک، لجن و غیره) است که معمولا برای درمان برخی بیماری ها یا گذران دوران نقاهت تحت نظارت و مداخله پزشکی صورت می گیرد. این نوع از گردشگری هم این روزها مورد توجه مسئولان گردشگری کشور قرار گرفته است. به خصوص لجن درمانی که طبیعت ایران را در میان کشورهای همسایه به شدت محبوب کرده است .


 

گردشگری پزشکی (Medical Tourism) :  

نوع دیگری از گردشگری سلامت است که در آن مسافرت به منظور درمان بیماری های جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی تحت نظارت پزشکان در بیمارستان ها و مراکز درمانی را گردشگری پزشکی گویند. در این نوع از گردشگری سلامت، بیمار ممکن است پس از درمان و معالجه نیازمند استفاده از فضاها و خدمات گردشگری درمانی(مانند آبگرم ها) باشد که در این صورت ممکن است گردشگری او با سفر به نقاطی که این امکانات را دارند تکمیل شود .

 

 

 


گردشگری سلامت

محتوای مرتبط